Proč nešetřit na nulové spoluúčasti
Myslím si o sobě, že jsem dobrý řidič a nikdy jsem se nebál si na dovolené půjčit auto nebo motorku s nulovou spoluúčastí, ale když jsem posledně seděl v kanceláři autopůjčovny, tak mě celkem zarazil příběh jejich klienta a o tom bych vám chtěl dnes napsat.
Co to je nulová spoluúčast?
Pro vysvětlení, každá půjčovna má v základní ceně povinné ručení a havarijní s určitou spoluúčastí. Většinou to bývá min. 10% a 10 000 Kč. Pokud zaviníte dopravní nehodu nebo při parkování nabouráte přední a zadní nárazník, zaplatíte spoluúčast. Tady jenom upozorním na mylnou představu, že při více škodách platíte pouze jednu spoluúčast. Tak to není! Pokud srazíte srnce a zničíte přední část auta, platíte spoluúčast. Pokud za 2 dny nacouváte do značky a poškodíte zadní nárazník, platíte druhou spoluúčast! Pokud vám v obchodním centru někdo práskne dveřmi do vašich dveří a vznikne poškození, platíte další spoluúčast!
Ušetřil 4 tisíce….
Když jsem seděl v kanceláři, přišel klient s tím, že jde zaplatit spoluúčast. Měl u sebe celkem dost peněz, takže při jeho odchodu jsem se ze zvědavosti musel zeptat co se vlastně stalo. A příběh to byl přímo ukázkový. Pan si půjčil na víkend novou Škodovku s tím, že nulovou spoluúčast připlácet nechtěl. O víkendu pak způsobil dopravní nehodu, kde auto totálně zničil. Jednoduše vjel do křižovatky a nedal přednost v jízdě. A spoluúčast? U vozu v hodnotě 700 000 Kč? 70 tisíc! Kdyby si tehdy připlatil 4 tisíce korun navíc, byl by v mnohem komfortnější situaci, než do které se dostal. Jeho řidičské schopnosti komentovat nebudu, ale tentokrát se mu šetřit opravdu nevyplatilo.
Kdy se vyplatí nulová spoluúčast?
Pokud si budete půjčovat novější auto, zkuste si raději spočítat rozdíl mezi běžnou cenou a cenou s nulovou spoluúčastí. Možná se ta částka může zdát být velká, ale současně se zkuste zamyslet co se může stát. Pokud jste dobrý řidič a budete jezdit mimo velká města, pak je to samozřejmě na zvážení. Pokud si úplně nevěříte a drtivou většinu času budete trávit ve městě, asi bych si být vámi připlatil.
10% z ceny vozidla
Ještě si dovolím takový menší „příběh ze života“. Moje vůbec první auto, které jsem si koupil stálo 300 tisíc. Za 3 měsíce mi ho, před domem mých rodičů, někdo ukradl. Měl jsem sjednané havarijní pojištění, které zahrnovalo také krádež. Spoluúčast byla 10%. Tehdy mě to stálo +- 25 tisíc, protože pojišťovna samozřejmě snížila hodnotu vozidla podle jejich tabulek. Pokud si však půjčujete auto a není to 8 let stará Fabie, tak počítejte, že ta cena je mnohem vyšší. U vozu za 1 milion vás totiž podobná situace může přijít draho. Proto si to raději spočítejte, jestli do takového rizika chcete jít. A co se týče krádeži? Zeptejte se v autopůjčovně, jestli mají nějaké zabezpečení proti krádeži. Pozor na tovární zabezpečení! Construct jsem měl tehdy zamknutý a stejně mi ho ukradli. Jaké tedy zabezpečení hledat? Ideálně satelitní vyhledávání, případně ZEDER nebo jiné kvalitní zabezpečení.
Napsat komentář